Přírodní památka Mokřady Vesník

PP Mokřady Vesník tvoří dvě oddělené lokality v údolí potoka Vesník vzdálené od sebe asi 0,6 km. První z nich představuje mokřadní louku v údolní nivě potoka Vesník u točny autobusu (Dolní Vesník), leží v nadmořské výšce 335 až 340 m. Druhá lokalita Břehy představuje svahové pěnovcové prameniště, leží v nadmořské výšce 455 až 470 m. Katastrální Vsetín. Vyhlášeno v r. 1999. Celková výměra 1,47 ha.

V údolní nivě potoka Vesník u točny se nacházejí společenstva pcháčových mokřadních luk svazu Calthion s bohatou populací prstnatce májového (Dactylorhiza majalis). K typickým druhům zde patří blatouch bahenní (Caltha, palustris), kozlík celolistý (Valeriana simplicifolia), děhel lesní (Angelica sylvestris), hrachor luční (Lathyrus pratensis), pcháč potoční (Cirsium rivulare), kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi) aj.

Květena svahového pěnovcového prameniště s nízkými ostřicemi (lokalita Břehy) náleží svou floristickou skladbou do svazu Caricion fuscae s výraznou dominancí suchopýru úzkolistého (Eriophorum angustifolium). Dále se zde nachází mokřadní luční společenstvo svazu Calthion a společenstvo bezkolencových luk vlhčích stanovišť svazu Molinion. Bohatou populaci zde vytváří kruštík bahenní (Epipactis palustris), méně častý je prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), na sušších místech je hojná prvosenka jarní (Primula veris). Náletové dřeviny, především hloh (Crataegus spec.), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a lípa srdčitá (Tilia cordata) jsou na této lokalitě postupně odstraňovány.

Lokalita u točny je pravidelně každoročně kosena, v minulosti byla využívána jako extenzivní pastvina. Péče v lokalitě Břehy je soustředěna na pravidelné kosení v intervalu dvou až tří let a na odstraňování náletu. U obou lokalit je nutné zabránit jakýmkoliv pokusům o odvodňování.