Městský okruh památkami Vsetína

2 km | lehká | pěší, kočárky

Okruh o délce cca 2 km Vás provede kolem nejzajímavějších budov města ať už z historického, architektonického nebo kulturního hlediska. 

Začínáme u info tabule před MěÚ Vsetín. Odtud se vydáme směrem na Dolní náměstí s několika funkcionalistickými stavbami. Pokračujeme přes Dolní náměstí vpravo přes most přes řeku Bečvu směrem na Horní město. Hned zkraje stoupání ulicí Palackého po levé straně je možné vidět historickou budovu bývalé Občanské záložny a dva evangelické kostely .Přicházíme na Horní náměstí se Starou a Novou radnicí, bývalým panským dvorem zvaným Maštaliska a dominantou města, Vsetínským zámkem. V sousedství zámku se tyčí budova kostela Nanebevzetí Panny Marie - katolický kostel se zajímavou architekturou. Okolo katolického kostela projdeme po schodech dolů do Panské zahrady a vracíme se zpět kolem budovy gymnázia na Dolní náměstí.


Trasa okruhu:

 1. Městský dům čp. 339 - sgrafita ak. malíře Kobzáně
 2. Obchodní dům Rodinger
 3. Budova bývalé státní banky čp. 364
 4. Budova bývalé Občanské záložny
 5. Českobratrský evangelický kostel Dolního sboru
 6. Českobratrský evangelický kostel Horního sboru
 7. Maštaliska
 8. Stará radnice
 9. Nová radnice
 10. Zámek Vsetín
 11. Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 12. Mateřská škkola a jesle s areálem zahrady


 •  Městský dům čp. 339 - původně hostinec z 2. polovony 19. století, který byl přestavěn v letech 1927 - 28 na hotzel. Významnou součástí domu je venkovní fasáda se sgrafity akademického malíře Jana Kobzáně - jedná se o 4 lidové motivy s nápisem "Popíjaj, popíjaj, nekradni, nezabíjaj".

         

 • Obchodní dům Rodinger - funkcionalistická architektura z roku 1938 podle návrhů pražského archiotekta Ludvíka Hilgerta. Stavba stylizovaná jako obchodní dům s bytem majitele v patře - rodina obchodníka Rodingera. Dům i nyní slouží původním účelům.

         

 • Budova bývalé Spořitelny - novodobě budova s logem Komerční banky je společným dílem architektů Ludvíka Hilgerta a Antonína Tenzera. Byla postavena ve druhé polovině 20. století na místě domu Jakuba Kohna. Je zapsána jako památka moderní funkcionalistické architektury.

         

 • Občanská záložna - dům postavený v letech 1895 - 96 vsetínským architektem Michalem Urbánkem. Fasádu domu zdobí sgrafita navržená Mikolášem Alšem a jsou to jediná sgrafita tohoto významného českého malíře na Moravě.

         

 • Evangelický kostel Horního a Dolního sboru - začneme u staršího z obou kostelů - kostel Dolního sboru (1782 - 83) byl postaven po vydání tolerančního patentu jako stavba prostá, stranou od silnice, bez věže a s vchodem mimo hlavní ulici. Po rozdělení evangelické církve sloužil kostel dočasně oběma konfesím. Pro časté spory bylo však přistoupeno r.1827 ke stavbě Horního kostela. Oba kostely byly poté částečně stavebně upravenydle návrhů architekta Michala Urbánka. Na architektonické přestavbě Horního kostela se podílel také Dušan Jurkovič.