Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

Horní náměstí čp. 2    
755 01 Vsetín    
     
Kontaktní údaje:    
tel.: 571411690  
email: muzeum@muzeumvalassko.cz  
www: www.muzeumvalassko.cz  
     
Otevírací doba:    
Po: zavřeno  
Út: 09:00 - 17:00  
St: 09:00 - 17:00  
Čt: 09:00 - 17:00  
Pá: 09:00 - 17:00  
So: 09:00 - 17:00  
Ne: 09:00 - 17:00  

 

 

Historická památka z počátku 17. století ve správě organizace Muzeum regionu Valašsko je dominantou Vsetína. Nachází se nad centrem města a i vzhledem ke k jejím  velkým lákadlům patří krásná vyhlídka ze zámecké věže, odkud máte jako na dlani nejen samotný Vsetín ale i okolní kopečky.

 

Chloubou vsetínského zámku je i stálá víceoborová expozice Živá paměť regionu, která zprostředkovává poznání místní historie a specifik Valašska. Jednotlivé expozice: Fenomén ohýbaného nábytku (výběr ze sbírkového fondu muzea a dobová i současná produkce známé továrny na ohýbaný nábytek TON), Výroční a rodinné zvyky (o zvycích v rámci roku i lidského života na Valašsku), Pásli ovce Valaši (jak kolonizace a salašnický způsob chovu ovcí ovlivnily valašskou krajinu), Neklidné časy (historie valašského povstání proti Habsburkům a fenomén valašského zbojnictví), Podomácká výroba (odvětví lidové výroby, které proslavily Valašsko), Vsetínské století páry (průmyslová revoluce na Vsetíně ve 2. pol. 19. století a její vliv na tvář města), Moravský Edison (expozice věnovaná nejvýznamnější osobnosti Vsetína 20. století Josefu Sousedíkovy), V partyzánských horách (o protektorátu a odboji na Vsetínsku za 2. světové války), Templářský sklípek (replika rytířského sálu v zámeckém sklepení a historie templářského řádu na Vsetínsku), Galerie majitelů (obrazová galerie majitelů vsetínského zámku), Proměny vsetínského zámku (architektonický vývoj vsetínského zámku ve fotografiích a kresbách), Bankovky z celého světa (ukázka se sbírky cestovatele Libora Bureše).

 

Na zámku Vsetín probíhají během celého roku krátkodobé výstavy se zaměřením na historii, výtvarné umění, etnografii, přírodovědu a další obory či oblíbené akce jako Velikonoce na zámku, Templářské slavnosti či Adventní kouzlení.

 

Muzeum spravuje rozsáhlé sbírky a nachází se zde i veřejně přístupná muzejní knihovna. Některé zámecké prostory si lze pronajmout k pořádání svateb a jiných společenských či firemních akcí.

 

Více o zámku Vsetín i celé organizaci Muzeum regionu Valašsko na www.muzeumvalassko.cz. Sledujte také Facebook a Instagram @muzeumregionuvalassko.