Trasy

 


Turistické trasy
MEZINÁRODNÍ TÝDEN TURISTIKY

Mezinárodní týden turistiky je akce, která dalece přesáhla svým významem hranice Valašska. Každoročně se ve Vsetíně setkávají turisté z celé ČR, ale i ze zahraničí. Turistický týden od soboty do soboty v červenci se nese ve znamení plnění turistických cílů,ale také přátelských setkání lidí, které spojuje láska k turistice, k poznávání a objevování.


více info
Přírodou vsetínských parků

Zámecký park a Panská zahrada tvoří jeden historický celek rozdělený řekou Bečvou. Samotný zámecký park se rozkládá na ploše 1 hektaru na Horním městě ve Vsetíně pod zámkem, v němž je umístěn altán, složený z dórských sloupů. Spolu se zámkem a kostelem je zapsán jako Kulturní památka České republiky Samotný park byl založen až v 1. polovině 19. století jedním z poslednícxh majitelů zámku, rytířem Josefem z Wachtlerů.

Současná Panská zahrada na druhém břehu řeky Bečvy, sloužila kdysi majitelům zámku jako zeleninová zahrada a ovocný sad. Poté byly v zahradě vysázeny postupně exotické dřeviny. Samotnými Vsetíňany byla proto od počátku označovaná jako Panská zahrada a tento název přetrval dodnes.Současná výměra činí s rybníčkem, altánem a hracími prvky cca 3 hektary.

Parky protíná naučná stezka s 11 zastaveními, kterými pomocí informačních tabulí informuje zájemce o přírodních a estetických hodnotách parku.

Panskou zahradou prochází a je zde označen 18. poledník východní délky. Značení této zajímavosti je jednak v samotné ploše parku v jeho části s lanovou sítí pro děti a také měděným prahem, protínajícím cyklostezku Bečvu, vinoucí se podél Panské zahrady.

 

více info
Hřebenová trasa Vsetínskými vrchy (Vsetín – přes Soláň – Bumbálka)
Jedna z nejhezčích hřebenových tras. Počáteční výstup je sice namáhavý, ale v dalším průběhu na vás čekají jen menší výškové rozdíly.
 

Trasa začíná ve Vsetíně, odkud stoupá na Dušnou. Pokračuje na Vsacký Cáb (horský hotel, možnost ubytování a stravování), přes Ptáčnici, Šerhovny a Vsackou Tanečnici (křižovatka tras) vede do sedla Čarták poblíž Soláně (ubytování, stravování, informační středisko, zastávka autobusu).

Úsek mezi Pálenicí (850 m n.m.) a Beneškami (920 m n.m.) nabízí řadu výhledových míst jak na Javorníky, tak masiv Moravsko-Slezských Beskyd.  Vysoká je nejvyšší bod hřebene (1024 m n. m.), lze zvolit cestu přes vrchol, nebo traverz úbočím. Pod Vysokou lze odbočit do Léskového. Poblíž Třeštíku můžete vystoupat  k rozhledně Súkenická na kopci Čartak (ubytování hotel Súkenická), odkud se vám naskytnou krásné výhledy: severně přímý pohled na Lysou horu a Smrk, směrem na západ na Valašské Meziříčí a areál Pusteven, jižně na Javorníky a východním směrem na Velkou a Malou Fatru.

Trasa končí v lokalitě Bumbálka na česko-slovenské hranici (bus, ubytování, stravování).

Trasa je vhodná pro pěší, cykloturisty (horská kola) i v zimě pro běžkaře. Délka trasy je 44 km. Dle stavu terénu a aktuálních klimatických podmínek může být náročnost střední až vysoká.

Bližší informace získáte v informačním centru ve Vsetíně nebo na Soláni.

více info
Vsetín, Dušná - Vsacký Cáb a zpět

Pohodová pěší túra v délce cca 10 km i s příjemným posezením (uvnitř i venku) a odpočinkem na Horském hotelu Vsacký Cáb.

Autobusem nebo autem dojedeme na autobusovou zastávku Dušná (horizont). Zde vystoupíme nebo je možné zaparkovat auto a vydat se pěšky po  červené (6120, 6119) směrem ke Vsackému Cábu. Cestou míjíme rozcestí Lopunice a pokračujeme dále až k rozcestí Pod Vsackým Cábem. Zde se přidává žlutá značka po které dojdeme až hotelu. Z terasy horského hotelu jsou při příznivém počasí krásné výhledy směrem na Halenkov a hřebeny Vsackých Beskyd ( Javorníků).

 

V zimě jsou zde v provozu lyžařské vleky.

 

více info
Vsetín -Semetín přes Potůčky a zpět

 

Výchozím místem pro tuto nenáročnou trasu jsou Městské lázně Vsetín. O d nich se vydáme po trase modré turistické značky přes místní část Vsetína - sídliště Trávníky. Pokračujeme dále po modré trase směrem k lokalitě zvané Potůčky a dále bod Nad Semetínem až dojdeme k asfaltové cestě , která prochází údolím Semetín. Zde opustíme modrou značku a dáme se vpravo .  Po cestě procházíme kolem bývalého kempu Semetín, dále máme možnost zastávky a občerstvení v Pizzerii Plachtovič nebo navštívit   Arboretum Semetín ( po levé straně za potokem). Nakonec  dojdeme k Semetínskému mostu. Odtud se můžeme vydat zpět do Vsetína podél řeky Bečvy (Cyklostezka Bečva).

Délka trasy cca 8 km. Náročnost střední až lehká. Doba potřebná k výletu cca 4 hod. bez zastávek.

 

 

více info
Vsetínské Panorama dke KČT

Trasa o délce cca 23 km začíná u vlakového nádraží - od turistických map a směrovníků. Odtud se vydáváme směrem k zimnímu stadionu na Lapači a pak po červené značce přes kopec Žamboška nad Janišov, kde se nachází nejvyšší místo okruhu. Odtud přes Potůčky zpět do města. Na trase jsou nádherné panoramatické výhledy na údolí řeky Bečvy. Přes místní část, sídliště  Trávníky se podél Bečvy dostaneme do Lázků, přejdeme lávku a pokračujeme vzhůru na Ohýřov, projdeme lesíkem a vcházíme do ěstské části sídliště Hrbová. Při sestupu se otevře nádherný pohled na velkou část Vsetína a výběžky Hostýnských vrchů (vpravo), uprostřed Vizovické vrchy a vlevo Vsacké Beskydy (Javorníky). Ulicí na výsluní sejdeme dolů do města a pokračujeme kolem městských lázní  doleva přes Dolní náměstí směrem k Domu kultury. Poté procházíme kolem Besedního domu, přejdeme přes cestu na ulici Nádražní a doleva k vlakovému nádraží  - počátek naší cesty.

Samotná trasa zahrnuje řadu památek, výhledů , galerií, muzeum a občerstvení.

Přesný popis získáte v Turistickém informačním centru Vsetín.

více info
Vsetín - Bystřička přehrada

Začínáme od městských lázní ve Vsetíně. Po modré značce pokračujeme směrem na Horní město. Nad přírodní památkou Vršky - díly se napojíme na trasu NS Okolím Vsetína a pokračujeme až na rozcestí Putýrka, rozcestí Pod Dušnou a rozcestí Dušná. Na tomto místě se napojíme na NS Klenov. Po trase naučné stezky dojdeme až k přehradě Bystřička. Zde je možnost koupání, občerstvení, rybaření, vodních sportů i ubytování. Pohodlně se odsud dostaneme autobusem zpět do Vsetína případně vlakem.

více info
Vsetín - Chléviska - Baťková - Sirákov

Od vlakového nádraží jdeme po červené značce a zároveň po trase NS Tesák směrem k rozcestníku Nad Janišovem, na Nivy a přes Chlévisky na Baťkovou. Zde je možnost občerstvení. Pokračovat můžete dále po červené turistické značce až k rozcestí Syrákov. Odtud se napojíme na žlutou turistickou znasčku a dojdeme k motorestu Sirákov. Zde je možné odpočinout a občerstvit se. Zdatnější můžou výlet protáhnout na rozhlednu Vartovna a vrátit se zpět k hotelu Sirákov. Odsud je autobusové spojení do Vsetína.

více info