Velký okruh Valašskem aneb chceme vidět to nej......

 

Tento okruh je možné absolvovat částečně autem,pěšky či autobusem nebo i vlakem.

Trasa v bodech pro lepší orientaci:

  1. Začnínáme ve Vsetíně.
  2. Pokračujeme směrem na Nový Hrozenkov (17 km)
  3. Karolinka
  4. Velké Karlovice (24 km)
  5. na kruhovém objezdu opdbočíme vlevo na Soláň
  6. pokračujeme na Hutisko - Solanec
  7. Rožnov pod Radhoštěm (44 km)
  8. Valašské Meziříčí
  9. Vsetín (78 km)

Nádhernými kouty Valašska vede tato trasa, která si neklade za cíl být tou nej - pouze vám nabízí řešení vašeho poznávání této rázovité a historicky bohaté krajiny. Projdeme či projedeme významnými městy, poznáme lidovou architekturu a v neposlední řadě se pokocháme nádhernými výhledy. Na samotném Soláni možná pochopíme, proč toto místo tak milovali a milují známí malíři jako Karel Hofman ( kousek od Zvonice se nachází i jeho ateliér), František Podešva,Ilja Hartinger a jiní.

Vyjíždíme za Vsetína silnicí čř. 57 směrem Velké Karlovice. Cestou projíždíme obcemi Ústí u Vsetína - zde na křižovatce za mostem odbočíme vlevo na silnici č. 487 a malebným údolím řeky Bečvy pokračujeme přes obce Janová, Hovězí, Huslenky, Halenkov , Nový Hrozenkov s památníkem malíře Antonína Strnadla a přírodní nádrží Balaton po pravé straně silnice, Karolinka se sklárnami a prodejnou skla. Odtud se můžeme dát vlevo  a občerstvit se v Raťkovském šenku a stejnou se vrátit na hlavní silnici a pokračovat do Velkých Karlovic (rozloha 82 km2). Zde přijedeme na rozcestí (kruhový objezd). Z něj vpravo se můžeme vydat pokochat krásou dřevěného karlovského kostelíku z roku 1754 a navštívit zdejší Informační centrum .

Vlevo  na kruhovém objezdu pokračujete do sedla Čarták se stylovou hospodou téhož jména a krásnou zvonicí , ve které sídlí Informační centrum a také galerie. Po vystoupání kolem zvonice na hřeben se nám otevřou krásné výhledy na okolní horská pásma CHKO Beskyd.

Pokračujeme sjezdem do Hutiska - Solanec s achitektonickými prvky lidové architektury až na hlavní silnici č. 35 a na ní vlevo zamíříme do Rožnova pod Radhoštěm. Centrum města a skanzen jsou za řekou. Pokračujeme po silnici č. 35 do Valašského Meziříčí a údolím řeky Bečvy zpět do Vsetína.