Kalendář

Besedy, přednášky, kurzy
SLOVO, ETIKA A MÉDIA S MARKEM ORKO VÁCHOU

SLOVO, ETIKA A MÉDIA S MARKEM ORKO VÁCHOU

Knihovna zve na přednášku.....

S teologem, knězem, přírodovědcem, pedagogem, spisovatelem a skautem Markem Váchou o etice ve společnosti, síle médií, nutnosti kritického myšlení a také nad jeho knihami.

více info
CEST FEST v Opicích aneb .....

CEST FEST v Opicích aneb .....

...CHORVATSKO jak ho neznáte

Tři Opice zvou na přednášku Veroniky Flodrové o Chorvatsku a jeho zajímavostech

více info
Libor Bureš: Bankovky světa

Libor Bureš: Bankovky světa

Událost pořádá Muzeum regionu Valašsko Vsetín.......

Na výpravu do světa bankovek Vás pozve známý vsetínský cestovatel a sběratel Libor Bureš. V rámci přednášky na zámku Vsetín popovídá ve středu 15. března o své sbírce evropských platidel a zajímavostech ze světa bankovek.

více info
HYBRIDNÍ KONFLIKT ANEB....

HYBRIDNÍ KONFLIKT ANEB....

....“VÁLKA” V MOBILU S BOBEM KARTOUSEM

Prezidentské volby i válka na Ukrajině, ukazují nejen na to, jak jsou dezinformace provázány s konkrétními zájmy, ale i na systematičnost jejich šíření a principy, s nimiž dezinformace nakládají: strach, nejistota, dezorientace. V některých případech, .......
Bob Kartous:
publicista, odborník na vzdělávání, politiku, komunikaci,...........

Více na :

https://www.mvk.cz/akce/hybridni-konflikt-aneb-valka-v-mobilu-s-bobem-kartousem/

více info
ÍRÁN - DVĚ TVÁŘE PERSIE

ÍRÁN - DVĚ TVÁŘE PERSIE

CESTFEST v OPICÍCH........

„Írán je kontroverzní země s přísným islámským režimem a nemá ve světě nálepku destinace, do které by se lidé zrovna hrnuli.  A upřímně? Je to škoda... Zažil jsem ruch hlavní metropole, pokusil se vyškrábat na nejvyšší kopec v zemi, podíval se k moři, přespal v poušti, poznával města a jejich památky, navštěvoval čajovny, ochutnával, potkával spousty zvědavých lidí, ale hlavně vnímal a nasával atmosféru Blízkého východu. A co jsem za tu dobu zjistil? Že tahle země je tak trochu jiná než nám ji předkládá okolní svět. A víte co? Však si o ni přijďte něco poslechnout a udělejte si svůj vlastní obrázek...

Provázet bude Michal Štěpánek .

více info
S čajem kolem světa – Petr Bazala

S čajem kolem světa – Petr Bazala

K klub, Dolní náměstí

Známý, téměř nevidomý klavírista a akordeonista Petr Bazala představí své umění na neobvyklém setkání v pořadu Zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké. Součástí akce je ochutnávka různých druhů čaje spojená s povídáním o původu čaje a možnostech jeho přípravy.

více info
POUTÍ K BRANÁM ORIENTU

POUTÍ K BRANÁM ORIENTU

CESTFEST v OPICÍCH........

Pěší pouť z Havířova do Istambulu. Více než 2000km v nohách. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů,(ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.

Provázet bude Nicolette Havlová.

více info
ŽIVOT NA SALAŠI A OSIDLOVÁNÍ MORAVY KARPATSKÝMI PASTÝŘI

Víte, kdo byli historičtí Valaši, odkud pochází a jak se na Moravu dostali? Umíte si představit jaký byl život na salaších a co je to valašský rok? Miroslav Urubek vás seznámí se starodávnou magií pastýřů, jejich zvyky a životem bez příkras.

více info
ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM PRO DOBU INFORMAČNÍ

ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM PRO DOBU INFORMAČNÍ

aneb JAK SE VYZNAT V MEDIÁLNÍM CHAOSU?

Pro obyčejného člověka není snadné se v dnešní záplavě informací z médií a internetu vyznat. Najde se i řada takových, kteří se toho snaží zneužít. Jak si může každý z nás dát pozor, abychom nenaletěli na „falešné“ zprávy? Jak rozpoznat pravdu a lež o událostech kolem nás i ve světě? Kterým zdrojům informací můžeme důvěřovat? Kdo jsou původci záměrně lživých informací a co z toho mají?
To vše a mnohé další se dozvíte na besedě s Jaroslavem Valůchem, vedoucím projektů mediálního vzdělávání ve zpravodajské organizaci Transitions. Dlouhodobě se věnuje oblasti využívání moderních komunikačních prostředků v krizových situacích, ověřování informací, posilování mediální gramotnosti a prevence násilí z nenávisti. Spolupracoval s řadou iniciativ i institucí v regionech střední i východní Evropy, jihovýchodní Asie, Blízkého východu a severní Afriky.

více info
SV(J)ET KOLEM

SV(J)ET KOLEM

Od čáry tužkou na mapě k výletu do ..........

Nejdřív byla jen čára na mapě. Žádný propracovaný plán, jen směr a chuť vidět svět. Za 3 roky jsme ji proměnili v desítky tisíc kilometrů, neuvěřitelná dobrodružství a mnohá setkání s lidskými osudy. Snadno jsme přivykli kočovnému životu a stali se závislými na nedotknutelné volnosti a lehkosti bytí, které přináší kolo s pěti brašnama.

Volné pokračování vyprávění cestovatelky Zuzany Klímkové: Kulturní šok i oddych v Asii aneb pozvolný návrat domů. Po dvou letech na kolech v Jižní a Severní Americe jsme si mysleli, že nás už jen tak něco nepřekvapí, ale po vstupu do Číny jsme prakticky nevycházeli z údivu.

více info