Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Tipy na výlety

Kategorie
Naučné stezky
Naučná stezka okolím Vsetína

Naučná stezka okolím Vsetína

zobrazit na mapě
Naučná stezka představuje na 13 zastaveních přírodní zajímavosti mezi Vsetínem a Jasenicí. Je středně náročná (s výraznějším převýšením v počátku trasy), vhodná pro pěší i cyklisty na horských kolech a její délka je 7 km.

Přírodovědná naučná stezka vás seznámí s krajinou a přírodou, rostlinami a geologickými útvary severovýchodně od města Vsetína.

Stezka začíná ve Vsetíně na nábřeží Bečvy a vede kolem vsetínského zámku do kopce přes přírodní památku Vršky-Díly. Nad ní se napojuje na modrou turistickou značku, po které pokračuje k samotě U Kovářů, kde odbočí na neznačenou cestu do údolí Velký Skalník, kterým klesá až dolů do Jasenice, nyní místní části Vsetína, k autobusové zastávce U kovárny.

Stezku je nejvhodnější absolvovat od jara do podzimu, kdy můžete obdivovat zejména rostliny a živočichy přírodní památky Vršky-Díly, unikátní terasovitě členěný svah, kde zejména v květnu a červnu rozkvétá řada středoevropských orchidejí, dále mečík střechovitý, a jalovcové louky nad Jasenkou, kde kolem stezky na jaře kvetou tisíce prvosenek - petrklíčů. Po stezce uvidíme i řadu starých mohutných stromů, zejména lip, jednak u pasekářských stavení nebo jako pozůstatek alejí kolem cest. Jsou zde i dva mohutné buky, jeden u lesní cesty a druhý pod vrcholem Snože.

O stezku pečuje ZO ČSOP Valašské Meziříčí.


U posledního (třináctého) zastavení je zastávka MHD, ze které jezdí autobusová linka č. 1 a 5 zpět do centra. Je také možné přijet z centra na tuto zastávku a naučnou stezku projít v opačném směru. Cyklisté se mohou nedaleko posledního zastavení napojit na cyklostezku Jasenice, která je dovede až k nákupnímu areálu u sídliště Ohrada, kde mohou pokračovat po cyklostezce Bečva jak ve směru na Velké Karlovice, tak na Valašské Meziříčí.


více info
Baťova naučná stezka

Baťova naučná stezka

zobrazit na mapě

Je dlouhá přibližně 16 km a na dvanácti zastaveních představuje přírodní i historické zajímavosti této části Vsacka. Skládá se z okruhu U Zbrojovky - údolí Červenka - Pod Vsackým Cábem - Dolinky - Ranč - U Zbrojovky a z odbočky k hotelu Vsacký Cáb a Cábskému jezírku. Turistům nově zpřístupnila cesty údolím Črvenka a pod Kadlubovou.

více info
Naučná stezka Tesák

Naučná stezka Tesák

Je to nejdelší naučná stezka. Výchozím bodem je Vsetín.

Stezka vede po červené značce přes vrch Chléviska na rozcestí Baťková a odtud podél pototka Štěpková po zelené značce do obce Hošťálková. Dále pokarčuje výstupem na Bludný vrch po cestě, která je značena značkou naučné stezky. Zdes e napojuje na zelenou vedoucí k turistické chatě na Trojáku. Odtud po modré na rozcestí s červenou značkou a stoupá k chatě na Tesáku.

Stezka je zčásti vhodná jak pro cykloturisty tak pro pěší.

Délka trasy je 27 km, má 23 zastavení a záleží na fyzické kondici každého jednotlivce, zda-li ji absolvuje najednou nebo si ji rozdělí do dvou etap.

více info
Malá naučná stezka Semetínské rybníky

Malá naučná stezka Semetínské rybníky

Stezka vede v Semetíně  kolem čtyř rybníčků v místech , kde kdysi býval camping Semetín. Při krátké procházce mezi rabníčky se můžete zastavit u dvou informačních tabulí s údaji o jejich historii a o obci Semetín.

více info
Ovocná EKOSTEZKA - Lhota u Vsetína

Ovocná EKOSTEZKA - Lhota u Vsetína

Tato stezka navazuje na naučnou stezku " Tesák" v oblasti Lhotských pasek. Na trase vedoucí po hřebenu malebných valašských kopců se vám otevřou nádherné výhledy do údolí a na zelené lesní stráně. Stezka obsahuje také tři odpočinková místa s minihřištěm.

Trasu lemují informační tabule tématicky zaměřené na historii ovocnářství, ekoovocnářství a biopotraviny.

 

 

více info
KontaktKde nás najdete

Turistické informační centrum Vsetín

Dolní náměstí 1356

755 01 Vsetín, Česká republika (CZ)

tel.:(+420) 575 755 144 (+420) 575 755 111 email:ic.vsetin@mvk.cz web:IC Vsetín
mapa:Vsetínsko
Chci být informován Newsletter
fond mikroprojektů