Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Muzeum regionu Valašsko, p.o.

Muzeum regionu Valašsko, p.o.    
Horní náměstí 2    
 755 01  Vsetín  
Kontaktní údaje:    
tel.: 571 411 690  
email: muzeum@muzeumvalassko.cz  
www: http://www.muzeumvalassko.cz  
     
Otevírací doba:    
Po: zavírací den  
Út: 09 - 17  
St: 09 - 17  
Čt: 09 - 17  
Pá: 09 - 17  
So: 09 - 17  
Ne: 09 - 17  

Po předchozí dohodě je možná prohlídka muzea i mimo otevírací dobu. Bezbariérový přístup umožněn do přízemí zámku.

 

Muzeum regionu Valašsko, p.o.
Muzeum regionu Valašsko vzniklo v roce 1964 sloučením Muzea ve Valašském Meziříčí (předchůdce muzea – Musejní společnost ve Valašském Meziříčí byla založena již v roce 1884), Muzea ve Vsetíně (založeno 1924) a Muzea v Kelči. Zřizovatelem byl do roku 2003 Okresní úřad Vsetín a od roku 2003 Zlínský kraj. Od roku 2005 je součástí Muzea regionu Valašsko také Hvězdárna Vsetín, která vznikla v roce 1950.

 

Muzeum sídlí na zámku ve Vsetíně na Horním náměstí č. 2, asi 600 m od centra města. Najdete zde novou stálou expozici „Živá paměť regionu. Rozsáhlá víceoborová muzejní expozice (historická – etnografická – uměleckoprůmyslová) je umístěna v devíti výstavních sálech v 1. patře vsetínského zámku na ploše přes 500 m2. Popularizační formou (a pomocí moderních technologií) zprostředkovává návštěvníkům poznání místní historie, včetně životaschopných tradic, a snaží se podchytit specifičnost regionu Valašsko (úžeji Vsetínsko). Expozici si lze nejlépe prohlédnout ve sledu: Fenomén ohýbaného nábytku (o vzácné muzejní sbírce i o současné produkci TON a. s.), Výroční a rodinné zvyky (o zvykosloví na Valašsku), Pásli ovce Valaši (o valašské kolonizaci a salašnictví), Neklidné časy (o valašských rebeliích a zbojnictví), Podomácká výroba (o neřemeslné výrobě na Vsetínsku), Vsetínské století páry (o průmyslové revoluci ve Vsetíně ve 2. pol. 19. stol.), Moravský Edison (o Josefu Sousedíkovi) a V partyzánských horách (o protektorátu a odboji na Vsetínsku za 2. světové války).


Během celého roku probíhá v muzeu současně několik krátkodobých výstav se zaměřením na historii, výtvarné umění, etnografii, přírodovědu aj. Pro školy i další zájemce je k výstavám vytvořen doprovodný zábavně naučný program. Více na webu Muzea.


Muzeum spravuje rozsáhlé etnografické, historické a umělecké (i uměleckoprůmyslové) sbírky. V zámku se nachází také veřejnosti přístupná muzejní knihovna zaměřená na odbornou literaturu a regionální tisky. Více na http://www.muzeumvalassko.cz/knihovna/. V zámeckých prostorách se konají i svatby a jiné společenské akce a je možné si je pronajmout. Podmínky pronájmu zde: http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/zamek-vsetin/pronajem/.

 

 

 

 

 

KontaktKde nás najdete

Turistické informační centrum Vsetín

Dolní náměstí 1356, 755 01 Vsetín, Česká republika (CZ)

tel.: (+420) 575 755 144 (+420) 575 755 111 email: ic.vsetin@mvk.cz
web: IC Vsetín mapa: Vsetínsko sledujte:
Chci být informován Newsletter
fond mikroprojektů